SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Čas pre seba

16.04.2017

Tvorim, tvoríš, tvoríme

Veľká noc. Úplne iná ako všetky doteraz. Rozhodla som sa, že si darujem čas pre seba.
A tak sa stalo. V tomto vzácnom čase prišla na svet žena, Jar. Moja prvá olejomaľba.

Trošku som bola po rozhodnutí zostať sama nepokojná.

Predsa len, som naučená, ako väčšina z nás, byť s inými. A počúvam okolo seba, ako tomu prikladáme omnoho väčší význam, keď sú sviatky. „Sama“ v našich predstavách často znamená opustená, zúfalá, smutná, obeť a ešte to zaklincujeme tvrdením, že ma nik nechce, nik na mňa nemá čas alebo nikomu nestojím za to, aby so mnou čas trávil. Chvíľu ma v hlave obťažovali tieto naučené obranné programy. Ale bola to len chvíľa a moja myseľ sa rýchlo preklopila do opačnej polarity. Začala som si takýto čas pre seba vážiť, vnímať ho ako dar a užívať si ho, lebo byť sama so sebou môže znamenať prežiť krásne chvíle, radosť, tvorenie, pokoj, pohodu, záujem o seba, dopriať si. A cítila som, že sa udeje niečo podobné a zároveň príde aj niečo nové:))

Začala som si v tom vzácnom čase plniť svoj sen.

Sen o maľovaní olejom som snívala možno 15 rokov. Za tento čas som sa chystala niekoľkokrát kúpiť farby, stojan na maľovanie, štetce. Ale stále prišlo niečo dôležitejšie a ja som tento zámer odkladala. Poznáme to asi všetky? Jedného dňa mi zavolala Alžbetka, moja mladšia dcéra, že dostala od kamaráta všetko, čo treba na maľovanie olejom. Daroval jej celú výbavu na maľovanie, patrila jeho ockovi, ktorý zomrel. Zázraky sa dejú, ku mne sa dostala  maliarska zbierka profesionála. Plná krabica farieb, štetcov, riedidiel, olejov, špachtlí, maliarsky stojan a veľa čistých obrazov rôznej veľkosti. Na dvakrát som si to prevážala z Brna do Zvolena autom. Považovala a považujem to za dar, ktorý som dostala preto, aby som s ním niečo urobila. Som veľmi vďačná synovi, pánovi, životu. Pre mňa je to výzva, ktorú mi priniesol život. Postaral sa, aby som mohla tvoriť, maľovať, učiť sa zas niečo nové, asi videl, že mi v tom treba pomôcť, postrčiť ma:)

Na tvorenie potrebujeme čas, voľnosť, kreativitu, vedomosti, zručnosť, odvahu.

A tak som túto Veľkú noc namiesto vajec, začala maľovať obraz. Symbolicky som sa spojila s Jarou a uhlíkom som vytvorila na obraze krásnu mladú ženu, dievča, pannu, ktorá vie, že každý rast začína z vnútra, zo srdca. Na začiatku pomohol internet, pozrela som si 4 videá o maľovaní, aby som vedela, aké štetce sa na čo používajú, ako sa miešajú farby, čím sa čistia, trošku som sa inšpirovala technikami vo videách. Ale najviac som sa spoliehala na to, že to pôjde zo srdca, tak ma láska a tvorivosť povedie.

Zobrala som široký štetec, namočila ho do bielej farby a s pocitom nadšenia ale aj malých pochybnosti som sa pustila do nového dobrodružstva a natrela plátno. Cítila som, ako prechádzam do iného sveta, prestala som vnímať čas, prestala som myslieť na realitu, len som vyberala a miešala farby, uvedomovala si tvary, vnímala  svoju citlivosť, zručnosť, hľadala spôsob, akým pristupovať k plátnu, k žene – panne, ku sebe, jej stvoriteľke. Viedla ma kreativita a inšpirácie z reality. Uvedomila som si, že sa úplne inak pozerám na veci okolo seba, všímam si detaily s myšlienkou, že ich možno ich raz budem maľovať:) Prešlo 8 hodín a z obrazu na mňa pozerala žena, ktorá mi začala robiť spoločnosť.

Život na fascinuje stále viac a viac.

Otvorila som sa svojej tvorivosti postupne a pomocou všetkých umeleckých techník ju rozvíjam. Začala som pred rokmi písaním textov na stránku. Myslela som, že sa to nikdy nenaučím a teraz píšem veľmi rada. Telo som oživila spontánnym a autentickým tancom, neskôr salsou, ktoré ma uvoľnili, oslobodili. Pokračovala som v kreslení a arteterapii, ktorá mi pomáha spoznávať sa. Zoznamujem sa s dramatoterapiou a sebaprejavovaním, hrami, ktoré mi pomáhajú rozvinúť radosť, spontánnosť a zvyšujú vnímavosť tela. K tomu ma fascinujú zvuky, hlas, hudba, muzikoterapia. Priťahujú ma všetky témy o pocitoch a emóciách. Vidím a cítim, ako sa mením, ako sa smejem a tvorím život novým spôsobom sama, s niekým alebo pre niekoho:) Podstatné je, že som vždy spokojná.

Matkou sebe.

Napadá mi, že moja cesta matky, keď som pomáhala otvárať tvorivosť svojim dcéram, skončila a teraz sa môžem staraž o seba a naplno otvárať svoju vlastnú tvorivosť:) Tak kráčam po tejto ceste ďalej a som sama zvedavá, ako budú vyzerať ženy, ktoré sa chystám maľovať počas cyklu roka. Múdru ženu, starenu, vedmu namaľujem na slnovrat aby som sa mohla ukloniť sile vedenia a tvorivosti života a zapáliť svetlo zas niečomu novému. Už som zvedavá, čo všetko mi táto dobrodružná cesta so ženami z cyklu roka a života prinesie. Čo všetko sa môžem pri maľovaní olejom a v živote naučiť:))

Milé ženy, chcem sa vás opýtať.

Splnil sa vám niekedy sen, ktorý ste snívali?

Alebo ste si ho splnili samé?

A ako to máte s časom pre seba? Viete si ho užiť?

Túžite rozvinúť svoje tvorivé schopnosti, uvoľniť a rozvinúť seba?

Ak máte chuť, pošlite na jvaculciakova@gmail.com text o tom, ako sa vám splnil sen a my ho rady uverejníme na našej stránke, ak budete mať záujem.

Dnes nás s kamarátkou Helenkou napadlo urobiť program s názvom Čas pre seba a použiť v ňom všetky umelecké techniky, ktoré nám pomáhajú rozvinúť náše schopnosti do nových kvalít, oblastí, rozmerov:)

Ak máte záujem, napíšte nám na jvaculciakova@gmail.com. Program pripravujeme a zbierame podnety, aby bol pre vás na mieru.

Ďakujem a želám nádherné dni plné jari a spokojnosti.

Jana Almaja Vaculčiaková