SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Vnútorná rovnováha a menštruačný cyklus v tele ženy

Jednodňové zážitkové stretnutie

Túžime po zdraví, rovnováhe, radosti, spokojnosti v osobnom živote aj vo vzťahoch. Jednou z ciest pre ženy k týmto kvalitám, môže byť pochopenie seba pomocou menštruačného cyklu, ktorý je omnoho viac ako len biologický proces v tele ženy.

Menštruačný cyklus, čo nám hovorí?

Menštruačný cyklus je téma, ktorú málo komunikujeme alebo jej venujeme minimálnu pozornosť. S naším menštruačným cyklom sa spájajú rôzne predsudky, choroby, nečistota, problémy, odmietanie. Často ho tajíme, hanbíme sa, vnímame ho ako tieň, koľkokrát by sme najradšej menštruáciu ani nemali. Za týmito postojmi sa skrýva aj vzťah k našej ženskosti, vzťah k telu, vzťah k sebe ako k žene.

Menštruačnému cyklu venujem dlhodobo svoju pozornosť. Skrýva sa za ním naše ženské zdravie, postoj k telu, vnútorná rovnováha, prirodzená vitalita, pochopenie a prijatie svojej premenlivosti, sebapoznanie a návod na rozvíjanie schopností.

Pre mňa bola menštruácia určitou navigáciou v každodennom živote. Podľa jej fáz som presne vedela uchopiť svoje emociolnálne zmeny a využívať rôzne schopnosti, ktoré určité obdobia so sebou prinášali. V období menopauzy som strácala tento nástroj a o to viac si uvedomujem dary menštruácie. Viem, že nie sme zvyknuté hľadať v menštruačnom cykle niečo viac. Vnímame ho ako biologický proces v tele, ktorý súvisí s našou schopnosťou reprodukcie a zaujíma nás hlavne vtedy, keď s ním máme problém. Preto prinášam iný pohľad, ktorým môžeme otvoriť cesty k pochopeniu seba a môžeme kráčať k spokojnejšiemu a prirodzenejšiemu spôsobu života.

Čo všetko sa v nás mení?

Zoznámime sa s fázami menštruačného cyklu, ktoré prebiehajú v tele pod vplyvom hormonálneho systému. Pre jednoduchšiu predstavu si fázy spojíme s cyklom mesiaca, ktorý nám posúva informácie o prepojení sa s prírodou. V jednotlivých fázach cyklu sa mení naše správanie a týmto zmenám budeme venovať svoju pozornosť. Budeme vnímať, čo je pre nás prirodzené a čo nám v jednotlivých fázach cyklu vôbec nejde. Naučíme sa pozorovať svoje správanie a prejavy v jednotlivých obdobiach cyklu a postupne ich vnímať  ako prirodzenú súčasť nášho života. Keď sa v tom zorientujeme a porozumieme si, môžeme komunikovať svoju premenlivosť vo vzťahoch k partnerom a deťom, čím prispejeme k jasnejšej forme spoločného života. Môžeme sa dozvedieť veľa podnetných informácií o tom, ako udržiavať svoju rovnováhu pomocou úpravy stravovania alebo pri bezpečných zmenách v  každodennom živote.

Stravovanie a pohyb podľa menštruačného cyklu.

Dozviete sa ako funguje menštruačný cyklus z pohľadu čínskej medicíny. Ako podporiť svoje telo v jednotlivých obdobiach vhodne zvolenou stravou. Vyskúšame si cvičenie QI GONG, kedy sa naučíme naberať energiu, usmerňovať jej tok v tele, upokojíme sa, podporíme jednotlivé orgány a dráhy, čím sa naštartujú samoregeneračné schopnosti tela.

Ako bude deň prebiehať ?

Počas programu budeme vnímať a nasledovať denný cyklus, ktorý sa spája s našim biorytmom. Pomocou rozhovorov a zdieľania, pohybu, tanca a kreslenia si budeme postupne uvedomovať jednotlivé obdobia menštruačného cyklu. Tvorivým prístupom si objasníme jeho celý mesačný proces. Budeme vnímať rôzne roviny menštruačného cyklu a uvedomovať si, kde potrebujeme urobiť zmeny, aby sme cítili rovnováhu a aby sme žili prirodzenejšie so sebou a v súlade s potrebami a možnosťami svojho tela.

Čo si odmesiete?

Vedomie o prirodzenosti svojej premenlivosti a vedomie o tom, že sme v poriadku.

Návody na to, ako urdžiavať svoju vnútornú rovnováhu.

Nový pohľad na svoje telo.

Podnety k možným zmenám, ktoré vám môžu uľahčiť život.

Nové skúsenosti s pohybom a tvorivými technikami.

Dobrý pocit z krásne prežitého dňa, ktorý ste venovali sebe, svojej ženskosti a svojmu zdraviu.

Všetko, čo urobíme pre seba, prinesieme do svojich rodín k partnerom a deťom a tým obohatíme spoločný život.

Zdravá a šťastná žena vytvára najprirodzenejšie prostredie pre život.

Lektorky: Jana Almaja Vaculčiaková a Margaréta Mikovínyová

Termín jednodňového stretnutia:  21. 10. 2017

Čas: od 10.00 do 17.00 hod.

Miesto konania: B. Bystrica, Kapitulská 14. / miesto sa môže meniť, upresníme včas

Príspevok: 45€

Mama a dcéra:  65€

Zálohovou platbou 25€  potvrdíte  účasť a miesto na akcii. Zvyšok príspevku uhradíte na mieste.  Záloha je nevratná.  Týždeň pred akciou posielame prihláseným účastníkom, ktorí uhradili zálohu, bližšie informácie k akcii.

Stretnutie je vhodné pre všetky ženy, ktoré majú záujem využívať dary menštruačného cyklu v prospech svojho každodenného života. Stretnutie je vhodné pre mamy s dcérami, ktoré majú chuť spoznať svoj menštruačný cyklus a naladiť sa na signály a potreby svojho tela.

Prihlasujte sa, prosím záväzne, cez náš prihlasovací formulár najneskôr týžden pred akciou. Ak máte akékoľvek otázky, pokojne sa pýtajte na všetko, čo vás zaujíma.

Účasť odporúčame potvrdiť platbou na účet: SK7909000000000402936872, počet miest je obmedzený vzhľadom na veľkosť priestoru.  Do poznámky ku platbe, uveďte názov seminára a vaše meno. Ďakujeme.

So sebou si prineste pohodlné oblečenie na pohyb, všetky ostatné pomôcky sú na akciu zabezpečené.

Tešíme sa na stretnutia s vami.

 

 Lektori

Margareta Mikovínyová

Zdravie považujem za aktívny proces vyživovania života. Cvičením si zdravie utvrdzovať, stravu mať ako liek, bylinky ako verných pomocníkov, dotyk ako terapeutický nástroj na spojenie so sebou, s klientom a Univerzom súčasne.

Viac o mne
Jana Almaja Vaculčiaková

Lektorka zážitkových seminárov a podporných skupín. Sprevádza ľudí na individuálnych stretnutiach. Vedie občianske združenie Súlad.

Viac o mne

 Kalendár stretnutí