SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Cesta ženy k radosti - mužský princíp v nás

23.05.2018

Zážitok víkendového stretnutia z objavovania kvalít mužského princípu a hľadania ciest pre zdravšie partnerské vzťahy.

Mužský princíp (nielen) v nás

Minulý víkend som sa „úplnou náhodou“ ocitla na Záježovej, – časť Polomy a strávila veľmi ťažko popísateľný zážitok zdieľania, v kruhu 17 žien.

Možno preto, že som momentálne nezadaná a tak ne/dobrovoľne striedavo v roli ženy a muža, práve táto téma ma už dlhšie fascinovala. Workshop bol však plne obsadený, až kým jedna zo žien neodvolala svoju účasť, a mne sa tak naskytla príležitosť nahradiť ju.

Hneď na úvod som musela čeliť svojmu starému vzorcu jednania – pocitu, že keby som mala inú východiskovú situáciu, určite by všetko (vzťahy, práca, výchova detí, moje vlastné detstvo, bla bla bla…) vyzeralo inak a minimálne stokrát lepšie. Plná nespokojnosti, s pocitom rozčarovania a sklamania, som si šla ľahnúť s obrázkom muža „ktorý mi ostal“. Večer som uvažovala, prečo práve tento obrázok, a čo to o mne vypovedá. Ráno, pri úvodnom kole, ktoré som absolvovala od únavy poležiačky, som si inšpirovaná susedkou výdatne poplakala a vytiahla si pomocníka – kartu, ktorá mi mala objasniť môj výber. SYNCHRONICITA. To čo je?!, hovorím si v duchu nahnevane. Čítam ďalej a konečne mi začne trošku svitať: „Nič vo Vesmíre sa nedeje náhodou.“ OK, dám tomu chlapovi ešte šancu.

V sobotu počas obeda bola na dve hodinky otvorená čajovňa. Šla som si do izby pre peňaženku a odrazu sa mi zažiadalo zhodiť zo seba nohavice a nahradiť ich sukňou. Tak som si povedala a dosť! a pridala k outfitu ešte náušnice a voňavku. Hneď som sa cítila lepšie. Neskôr popoludní sa do nášho kruhu žien odvážili dvaja muži a poopravili moju mienku o „tých ľuďoch, ktorým ide len o sex a nedá sa na nich spoľahnúť“, čo boli niektoré z mojich naučených alebo inak získaných názorov na mužov. Obaja odpovedali veľmi úprimne a otvorene a ich odpovede na naše vopred pripravené otázky ma v dobrom zmysle slova šokovali. Večer sme prostredníctvom ohňa a vzduchu vyslali svoje predsavzatia do priestoru, hoci sme už takmer nedúfali, že sa nám vatru podarí po výdatnom daždi vôbec zapáliť.

V posledný deň víkendového stretnutia som sa zobudila s pocitom zmierenia sa nielen so svojím mužským, ale mám pocit, že aj ženským princípom. Ženy z našej skupiny tvrdili, že tú zmenu zaregistrovali dokonca aj na mojom výzore, a že im pripadám úplne iná než predtým. Po návrate domov som zaliezla rovno do postele a popoludnie prespala. A odvtedy sa dejú veci …