SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Musíme na sebe pracovať!

10.11.2019

Ako na sebe pracujeme?

Ja na sebe pracujem a on nie. Práca na sebe je ťažká. On/Ona na sebe nechce pracovať. Nemám čas na prácu na sebe. Takéto vety počúvam pri svojich stretnutiach s ľuďmi. Vedú ma k otázke. Premýšľali sme niekedy nad tým, čo  je vlastne práca na sebe?

Prechádzame rôznymi vývojovými fázami. Každý nový deň je príležitosť na náš vývoj. Ráno, keď vstaneme začne sa ten najprirodzenejší vývojový proces ľudského života. Reagujeme na vonkajšie podnety a spoznávame život pomocou iných ľudí.  Vlastné reakcie a pocity nás môžu viesť k tomu, aby sme  občas nahliadli aj do svojho vnútra a rozvíjali vzťah so sebou. Ak nie sme vonku, sme vo vnútri ale stále prebieha náš vývoj. Považujeme tento prirodzený spôsob ľudského vývoja, ktorým prechádzame všetci ako  prácu na sebe, ktorú musíme robiť?  Alebo sa vyvíjame a nie je možné sa tomu vyhnúť, len vývoj prijať a plynúť s ním?

Ráno vstaneme, prejdeme rannou hygienou, namaľujeme sa, naraňajkujeme, oblečieme sa a odchádzame z domu. Považujeme tieto činnosti za prácu na sebe? 

Občas sa pozorujeme aby sme zistili ako sa v určitých situáciách cítime, čo si myslíme, ako sa správame, čo potrebujeme, kam kráčame, aké máme schopnosti. Pozorovanie nám zvyšuje vedomie seba – sebavedomie, sebaistotu, sebadôveru, sebahodnotu. Je to  prácu na sebe?

Je práca na sebe, keď sa rozhodneme čítať knihu? Máme záujem o určitý druh informácií nájdeme si články na internete alebo si kúpime knihu. Prečítame si texty, niečo nové sa dozvieme, pritom zrelaxujeme, strávime príjemne čas.

Pozrieme si film, ktorý si vedome vyberieme kvôli téme, ktorá nás zaujíma. Cítime, že nám môže pomôcť pozrieť sa na tému očami tvorcov filmu, vnímať tému z nadhľadu. Pritom zrelaxujeme, možno si film pozrieme s niekým koho máme rady, takže strávime príjemne čas. Je to práca na sebe?

Stretneme sa s priateľmi a priateľkami, celý večer sa rozprávame, venujeme si čas, spolu sa učíme formám rešpektujúcej komunikácie, učíme sa počúvať, vyjadrovať svoj názor alebo môžeme všetko pozorovať a vnímať svoje pocity a správanie ľudí.  Cítime sa príjemne, smejeme sa, prídeme domov bohatší o získané informácie a skúsenosti. Zas sa niekde posúvame, lebo sme sa vzájomne inšpirovali, podporili, ovplyvnili. Vnímame to ako prácu na sebe?

Cítime, že máme  nejaké zdravotné problémy. Začneme si čítať o symptónoch, rozprávame sa s ľuďmi a zbierame ich skúsenosti, ideme za lekármi a diagnostikujeme problém. Vyberieme si spôsob liečby a urobíme všetko preto aby sme sa posunuli k zdraviu. A možno si upravíme stravu, začneme inak nakupovať, variť, zisťujeme si informácie o zdravej výžive lebo pochopíme, že za svoje zdravie nesieme zodpovednosť my samy. Môže to byť práca na sebe?

Rozhodneme sa, že ideme cvičiť. Nájdeme si druh pohybu, miesto, lektorku a začneme pravidelne podporovať svoje zdravie pohybom. Telo sa poteší, odvďačí sa nám tým, že prestanú bolesti chrbta, uvoľníme sa, cítime sa lepšie. Spoznáme nových ľudí, naučíme sa pomôcť vlastnému telu, keď to potrebuje. Zas to vnímame ako prácu na sebe?   

Tvoríme. Zistíme, čo nám robí radosť, zoženieme si všetko na tvorivú činnosť. Možno sa stretneme s človekom, ktorý je v tom dobrý a naučí nás základné zručnosti. Začneme, učíme sa, skúšame, robíme chyby, zas začíname od znovu, rozvíjame vytrvalosť, trpezlivosť, vyvíjame sa. Ak sa nám darí sme šťastní, cítime úspech, chválime sa, motivujeme k novým výzvam.  Je to práca na sebe? 

Rozhodneme sa vzdelávať. Zaujme nás seminár, workshop, kurz, prihlásime sa aby sme niečo nové zažili. Môžeme to robiť kedykoľvek, keď nás to napadne a keď sme ochotní na vlastné vzdelávanie vyhradiť peniaze. Doprajeme si čas pre seba, zas podporíme psychické alebo fyzické zdravie, zrelaxujeme, zažijeme niečo nové, získame množstvo skúseností a vedomostí. Spoznáme nových Ľudí, spolu si rozšírime pohľad na život, naučíme sa interagovať s ľuďmi, ktorých sme nepoznali, zažijeme si seba v novom prostredí. Verte mi, môže to byť veľmi užitočne  strávený čas plný nových podnetov pre život.  Zas práca na sebe?  

Ideme do zamestnania, stretneme ľudí, kolegov, nadriadených. Každý má určitú náladu, určité potreby, pracovné nastavenie a my sa potrebuje zaradiť do teamovej práce a potrebujeme zaujať postoj k jednotlivým ľuďom a pritom  musíme zabezpečiť pracovný proces. Zas je tu príležitosť na prácu na sebe.

Žijeme dlhšiu dobu záťažovú situáciu a cítime, že máme množstvo problémov, z ktorých sa nevieme vymotať. Komunikujeme o nich stále, ale nevieme nájsť riešenie. len problémy zväčšujeme. Cítime sa stále horšie a horšie, máme málo energie pre život, sme smutní, strácame zmysel.  Veľa problémov vzniká a tvorí sa na princípe nevedomosti. Konáme, reagujeme a nepremýšľame nad následkami. Aby sme zistili ako ďalej môžeme osloviť odborníkov podľa uváženia. Prevedú nás záťažovou situáciou tak, aby sme pochopili, čo sa deje a mohli hľadať spôsoby riešení, ktoré nám prinesú úľavu. Je podľa vás už toto práca na sebe?    

Cítime po náročnom dni, že sme plné emócií, vyčerpané a potrebujeme vytvoriť vo svojom tele rovnováhu. Rozhodneme sa pre najjednoduchšiu ľudskú činnosť, prechádzku v prírode. Uvoľníme sa, zrelaxujeme, premyslíme si rôzne situácie, upokojíme sa, zharmonizujeme. CHôdza a príroda sú balzamom na naše dysharmónie. Toto môžeme vnímať ako prácu na sebe? 

A takto by som mohla pokračovať ďalej. Myslím, že to stačí na to aby sme si uvedomili, že práca na sebe ak sa rozhodneme toto slovné spojenie používať ďalej,  je vlastne každodenný proces, ktorý prebieha bez toho aby sme si to vôbec nejako výrazne uvedomovali, učíme sa,  vyvíjame a nevyhneme sa tomu. Často to nie je náročné ale zábavné, poučné, podporné, spájajúce. Dokonca môžeme zažívať radosť, vytvárať priateľstvá, byť ľudskí, vzájomne sa podporovať, spolupracovať, spoznávať život, tvoriť nové možnosti, spoznávať princípy.

Každý z nás má svoj čas a svoje možnosti. Všetci potrebujeme rešpekt.  

Čo je podľa vás práca na sebe a čo je každodenný ľudský život?

Jana Almaja Vaculčiaková