SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Podporné skupiny

11.01.2017

Hľadáme pomoc, pochopenie, usmernenie, iný uhol pohľadu a možno hľadáme seba.

Keď sa vám rúca svet, potrebujete pomoc, potrebujete stretnúť ľudí, ktorí vás pochopia,  potrebujete  hľadať cestu ako ísť ďalej, potrebujete vedieť,  na čo sa  sústrediť,  na čo zabudnúť, potrebujete nájsť sami seba, potrebujete sa k sebe vrátiť a vnímať váš svet  inak ako doposiaľ.

Keď sa mne zrútil svet,  potrebovala som niečo, resp. niekoho, kto by mi pomohlo vstávať z kolien a dodával silu ísť ďalej. Možno som to ani nehľadala, jednoducho mi to prišlo do cesty tak prirodzene,  ako k nám prichádza  vždy všetko v pravý čas.  A ono to fakt prišlo.

Cesty osudu mi pár mesiacov pred mojím „koncom sveta“  dopriali spoznať Janku Vaculčiakovú.  „Šila“ vtedy  život na mieru na kurzoch so ženami v Leviciach. Zúčastnila som sa ich a začala som vnímať veci okolo seba trošku inak. Aj keď pre môj zrútený svet to už bolo neskoro a rozbehnutý vlak sa nedalo zastaviť,  pre ďalší život sa to ukázalo veľmi dôležité.

O pár mesiacov som Janku vyhľadala vo Zvolene, kde vedie podporné skupiny.  Stala som sa ich súčasťou, pretože som to potrebovala.

Zrútená, ponorená do svojho smútku som sa tu mohla vyrozprávať  z môjho  trápenia medzi ľuďmi s podobnými príbehmi.  Alebo ich len počúvať a rozmýšľať.  Veď každý  z nás má  svoju „boľačku“,  ktorá nás priviedla do podporných skupín  občianskeho združenia Súlad.  Hľadáme tu  pomoc, pochopenie,  usmernenie, iný uhol pohľadu a možno hľadáme  seba.

S odstupom času môžem povedať iba jedno – je skvelé, že niekto myslí  na ľudí, ktorým sa rúca svet.  Dokáže pripraviť  a viesť stretnutia, kde ľudia s podobnými trápeniami hľadajú cestu ako ísť ďalej. Hľadajú odpovede na otázky, na ktoré si sami nevedia odpovedať.  Môžu sa pozrieť na seba a na svoj život celkom z nového uhla, aj vďaka odbornému prístupu lektorky. Toľko vecí som o sebe nevedela, toľko detailov som prehliadala, tak málo som sa venovala sebe samej.  Ak sa aj vám rúca svet,  nezostávajte v zrúcaninách sami. Hľadajte súlad so sebou, napríklad aj vo zvolenskom Súlade.

Vanda