SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Schopnosti dievčaťa

06.04.2020

Vieme ako rozvíjame svoje schopnosti?

Píšem tieto riadky lebo rada podporujem ženy. Vidím aké sme úžasné, koľko schopností máme. A vidím aj to, aké je ťažké pre ženu samotnú vidieť to, čo sa v nej skrýva. Cez schopnosti, ktoré máme, môžeme vidieť seba.

Občas na ženských stretnutiach položím otázku. Povedzte mi prosím 3 schopnosti, ktoré si u seba najviac ceníte? Skoro vždy zostane ticho. Po chvíli, ženy hovoria, že žiadne schopnosti nemajú, alebo majú veľa zlých a o tých radšej nebudú hovoriť.

Na stretnutia chodia ženy dospelé, často sú to ženy, ktoré vychovali 2, 3 deti a tak ma prekvapuje takýto postoj. Je však u žien veľmi častý, bez ohľadu na vek. Určite sme už počuli o tom, že naše sebavedomie je vedomie o sebe. Ak viem, aké mám schopnosti, ktoré si cením, moje sebavedomie sa hneď zvyšuje. Zvyšuje sa aj pocit sebadôvery, sebahodnoty , sebaprijatia. Sebaláska, o ktorej často počujem ženy hovoriť podporujeme tým, že prejavujeme o seba záujem napr. len  tak, že začneme pozorovať, aké vlastne tie schopnosti, ktoré oceňujem, mám.  Keď sa začneme pozorovať ako konáme, čo nás teší, čo nás zaujíma, prečo nás ľudia vyhľadávajú, s čím všetkým si vieme poradiť, robíme prvé kroky k sebe. Všetko, čo o sebe zistíme môžeme považovať za naše dary, ktoré nám pomáhajú prežiť alebo aj žiť v súlade s láskou a radosťou.

Mám rada, keď poznám veľa spôsobov, ktorými viem sprevádzať ženy na cestách k sebe. Jedným z  obľúbených sa stalo pozorovanie schopností. Asi 4 roky som na skupinách pozorovala, aké máme rôzne schopnosti. Zistila som doteraz, že tých schopností je asi 200. Priradila som ich k vývojovým fázam života ženy, ktoré spájam s ročnými obdobiami. Je možné ich spojiť aj s našim telom a menštruačným a mesačným cyklom, Alebo s biorytmom a dňom. A aby sme mohli povedať, že sme spojené s prírodou, naše schopnosti sa dajú spojiť aj so živlami.

Keďže máme JAR, tak ponúkam k nahliadnutiu  schopnosti DIEVČAŤA.

Tieto schopnosti sa najvýraznejšie prejavujú v období po menštruácii, v priebehu dňa sme s nimi spojené ráno a dopoludnia. Predstavte si živel vietor v spojení s dievčaťom. Moja mama mi v období dievčaťa často hovorila: Kam vietor, tam plášť:) Môžete pozorovať u seba niektoré z týchto schopností, Môžete ich pozorovať na svojich dcérach, mamách, ženách v okolí. A ak niektorú potrebuje a cítite, že vám chýba pokojne sa ozvite:)) 

Prebúdzam sa

Smejem sa

Hrám sa

Som spontánna

Mám strach

Mám chaos

Tvorím ilúzie

Som odvážna

Inšpirujem sa

Zaujíma ma budúcnosť

Zacielim pozornosť

Vnímam premenlivosť

Rastiem

Začínam

Som naivná

Mením sa

Realizujem sa

Premýšľam 

Študujem

Mám vôľu

Konám

Som sebavedomá

Mám priority

Dôverujem si

Som aktívna

Som racionálna

Som rozhodná

Vnímam ideály

Hľadám riešenia

Milujem

Som slobodná

Vnímam krásu

Som samostatná

Parádim sa

Som nadšená

Som sexuálna

Som neistá

Cítim vášeň

Som cudná

Potrebujem rešpekt

Mám svoj smer

Mám ciele

Vnímam energiu v tele

Som úprimná

Tvorím svoj život

Spoznávam mužov

Som vášnivá

Skúšam

Túžim

 

S láskou Jana Almaja Vaculčiaková