SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Láska, závislosť, povinnosť

10.04.2020

Čo nás spája a rozdeľuje vo vzťahoch

Zbieram inšpirácie so stretnutí s ľuďmi a spájam ich s mojimi skúsenosťami. Možno túžite oživiť alebo podporiť niektorý z vašich vzťahov a tak prinášam pohľad, ktorý možno s vami zarezonuje.

Dnes som celé popoludnie prežila na prechádzke lesom. Milujem jarnú vôňu pučiacich alebo rozkvitnutých stromov, milujem zvuk včielok a vtáčikov. Milujem teplé slniečko, nežný vánok, pevnú zem pod nohami posiatu zelenou trávou s liečivými bylinkami. Vždy si užívam takéto chvíle pre dušu a pritom sa moja aktívna myseľ venuje nejakej téme.

Z dnešnej prechádzky prinášam príbeh o tanci troch bytostí v našich medziľudských vzťahoch. Každá z nich je osobitá ale úlohu majú rovnakú. Udržiavajú nás ľudí vo vzťahoch. Majú svoje mená a spôsoby prejavu. Slúžia nám a všetky majú svoju dôležitosť v našom vzťahovom vývoji. Každý z nás už mal tú česť spoznať ich. Prvá z nich je LÁSKA. Tichá, nežná, milá, jemná. Hovorí málo a jej slová sú jasné a pravdivé. Usmieva sa, veľa počúva, rešpektuje, prijíma. Dotýka sa, hladká objíma a bozkáva. Stará sa o naplnenie všetkých potrieb. Rada príjemne prekvapuje. Teší sa z úspechov, podporuje a povzbudzuje. Je trpezlivá, počká ak treba. Pozná slobodu, nechá ísť ak je presvedčená, že je to potrebné. Teší sa zo života, vidí krásu, má veľkú silu, podporuje rast, pohyb k lepšiemu. Túžime po nej a pritom zabúdame na to, že žije v našich srdciach. Druhá tanečnica je divokejšia, jej meno je ZÁVISLOSŤ. Vždy dáva o sebe vedieť. Pozná všetky spôsoby manipulácie a často ich používa. Kričí, vyhráža sa, preklína, zastrašuje. Upozorňuje na seba cigaretami, alkoholom, drogami. Snaží sa upútať pozornosť, dosiahnuť svoj zámer za každú cenu. Ovláda, znižuje sebavedomie, nedovolí robiť slobodné rozhodnutia, zväzuje. Nepustí ak sa tak rozhodne, použije aj smrť aby udržala. Pritom nás núti premýšľať o živote, pozrieť sa na svoje tiene, vyliečiť zranenia, bolesti z detstva, vedie nás často k rodičom. Pritom povzbudzuje k dospelosti, často nás priam núti uvidieť seba. Tretia tanečnica je veľmi rozumná a voláme ju POVINNOSŤ. Vie presne, čo treba a ako veci majú byť. Vyžaduje, rozhoduje, kontroluje, obmedzuje, určuje pravidlá. Dokáže kritizovať, hodnotiť a posudzuje. Ak sa jej zámery nenapĺňajú, tak rada obviňuje. Je plná očakávaní, predstáv a ilúzií. Úporne sa snaží sa , aby sa vyhla zlyhaniu. Učí nás zodpovednosti, vedie k vytváraniu systému, chce aby sme robili kroky v realite, aby sme konali a napĺňali svoje sľuby. Ak porozumieme jej signálom zistíme, že sa pýta, akí sme, čo naozaj chceme, kam kráčame, čo nám dáva zmysel alebo čo máme naozaj radi?


Len tak si v tichu predstavme, ako v našich vzťahoch tancujú LÁSKA, ZÁVISLOSŤ, POVINNOSŤ.

Ktorá tancuje sólo? Sedí niektorá v kúte? Chceme vyzvať jednu z nich do tanca? Ktorú už prestaneme toľko točiť?
Ako sa cítime vo svojich vzťahoch s partnermi, deťmi, rodičmi, priateľmi alebo aj nepriateľmi?

Môžeme vzťah vnímať ako tanec? Ak áno, aké tance najčastejšie tancujete?

S láskou

Jana Almaja Vaculčiaková