SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Menopauza v živote ženy

Jednodňové zážitkové stretnutie

Menopauza, klimaktérium, prechod

Za všetkými týmito slovami sa skrýva ženská téma, o ktorej sa v našej spoločnosti veľmi nehovorí. Začnime! Pravdepodobne zistíme, že toto obdobie môže byť aj začiatkom niečoho nového a krásneho. Dokonca sa môžeme na toto obdobie pripraviť.

Už to začalo

Ženy v tichosti, každá sama pre seba, prechádzajú týmto obdobím a zápasia so všetkým, čo prináša. Niektoré z nás majú šťastie, telá a životy sa preladia potichu, bez výraznejších prejavov. Niektoré prežívame naozaj búrlivé obdobia plné zmien a sme zaskočené reakciami tela a mysle, s ktorými často nevieme naložiť. Tak hľadáme prírodné prípravky, ktoré mám môžu zmierniť zdravotné problémy alebo zájdeme k lekárom a oni nám nasadia liečbu, ktorá môže, aj nemusí byť účinná. Dobrá správa je, že máme veľa rôznych možností, ako si pomôcť. To najdôležitejšie, čo v tomto období potrebujeme, je láskavý prístup a zvýšený záujem o seba.

Prechodové obdobie a naša psychika

V hlave sa nám vynára veľa tém, ktoré súvisia s prechodovým obdobím. Vidím, že je pre ženy prospešné rozprávať sa o tom, čo všetko sa odohráva na psychickej a fyzickej úrovni ženy a ako si s tým vieme poradiť, zorientovať sa v tom, v sebe. Často sa ženám v tomto období v živote mení veľa vecí vo vonkajšom prostredí a ak vieme, že je to prirodzené, môžeme byť pokojnejšie.  A k tomu sa prelaďuje naše telo a my môžeme byť veľmi emočne rozkolísané, môžeme sa cítiť veľmi zle fyzicky, čo môže byť náročné ustáť v každodennom živote. Prechádzame separačným procesom s deťmi, vystupujeme z role matky, ktorá nám dávala zmysel a nevieme, čím vyplniť prázdne miesta, cítime prázdno. Možno sa odkrývajú partnerské problémy, ktoré sme nechceli vidieť alebo nemali čas riešiť. Možno hľadáme spôsob sebarealizácie a menia sa nám pracovné oblasti. Otvárajú sa témy rôznych vzťahov, ktoré potrebujú nové podnety, odchádzajú ľudia, ktorým sme dôverovali. Je to obdobie prechodu, plné zmien v nás a okolo nás.

Vnímame viac svoje telo, prelaďuje sa a ukončuje svoje reprodukčné obdobie a s týmto procesom sa objavujú zdravotné problémy a vynárajú sa témy našej ženskosti. Možno sme začali chudnúť alebo priberať, zajedať svoju prázdnotu, možno sa cítime osamelé, máme strach, smútok, depresie. Začíname si uvedomovať starobu, nevieme, čo bude ďalej a obávame sa. Máme veľa otázok, na ktoré potrebujeme nachádzať odpovede a vytvárať si nový koncept na život. Vítam vás na tejto zaujímavej a dobrodružnej ceste menopauzou.

Ako si vieme pomôcť?

Spoločne môžeme zdieľať, čo prežívame, môžeme sa v tom podporovať, inšpirovať, upevňovať prístup k sebe a podporiť svoje zdravie. Môžeme si uvedomiť zdroje, o ktoré sa vieme oprieť, vnímať, aký život máme a čo potrebujeme, aby sme našli zmysel, spokojnosť, šťastie pre ďalšie obdobie. Môžeme sa učiť rozvíjať vzťah k sebe, vytvárať si svoj život podľa predstáv, vkladať si do každodenného dňa to, čo máme radi, čo nás obohacuje, keď to zistíme. Môžeme zažiť spolu krásny čas pre seba, vytvoriť nové priateľstvá, naučiť sa niečo nové. Môžeme vnímať, čo všetko je v ženskom živote prirodzené a upokojiť sa:)

Kapitulská 14. B. Bystrica/ miesto akcie sa môže meniť podľa potreby, včas oznámime prihláseným

Sobota/ predpokladaný termín, október  2017

Od 10.00 do 17.00 hod.

Príspevok 45€

Prihlásenie mesiac pred termínom s akciou 40€

Lektorka: Jana Almaja Vaculčiaková

Prihlasujte sa, prosím, cez náš prihlasovací formulár. Záujem o účasť odporúčame potvrdiť platbou na účet: SK7909000000000402936872, počet miest je obmedzený vzhľadom na veľkosť priestoru. Do poznámky ku platbe, uveďte názov seminára a vaše meno. Ďakujeme.

Materiál na akciu je zabezpečený.

Prineste si pohodlné oblečenie na pohyb. Symbol, predmet, ktorý vám pomôže porozprávať o tom, ako vnímate svoje obdobie menopauzy.  

Iné možnosti k programu

Ak máte záujem o túto tému a viete zorganizovať skupinu žien vo vašom meste, pokojne sa ozvite. Potrebujeme zabezpečiť priestor a skupinu žien. Na podmienkach spolupráce sa radi dohodneme osobne na tel čísle Jana Almaja Vaculčiaková +421907141509. Ďakujeme. 

Stretnutie môže mať formu prednášky/ 2 hod.

Môže to byť prednáška s pohybom a arteterapiou/ 3 hod.  

Môže to byť  jednodňový seminár,  ako ste si práve prečítali v popise.

K téme robím individuálne poradenstvo pre ženy, ktoré zatiaľ necítia potrebu byť súčasťou skupiny.

Tešíme sa na stretnutia s vami 🙂

 Lektori

Jana Almaja Vaculčiaková

Lektorka zážitkových seminárov a podporných skupín. Sprevádzam ľudí na individuálnych stretnutiach. Vediem občianske združenie Súlad.

Viac o mne