SÚLAD | Občianske zdurženie SÚLAD | Občianske zdurženie

Menopauza v živote ženy

Jednodňové zážitkové stretnutie

Menopauza, klimaktérium, prechod. Za všetkými týmito slovami sa skrýva ženská téma, o ktorej sa v našej spoločnosti veľmi nehovorí. Začnime! Pravdepodobne zistíme, že toto obdobie môže byť aj začiatkom niečoho nového a krásneho. Vzájomne sa môžeme inšpirovať a podporiť v ženskom kruhu.

Už to začalo

Ženy v tichosti, každá sama pre seba, prechádzajú týmto obdobím a zápasia so všetkým, čo prináša. Niektoré z nás majú šťastie, telá a životy sa preladia potichu, bez výraznejších prejavov. Niektoré prežívame naozaj búrlivé obdobia plné zmien a sme zaskočené reakciami tela a mysle, s ktorými často nevieme naložiť. Tak hľadáme prírodné prípravky, ktoré mám môžu zmierniť zdravotné problémy alebo zájdeme k lekárom a oni nám nasadia liečbu, ktorá môže, aj nemusí byť účinná. Dobrá správa je, že máme veľa rôznych možností, ako si pomôcť. To najdôležitejšie, čo v tomto období potrebujeme, je láskavý prístup a zvýšený záujem o seba.

Prechodové obdobie a naša psychika

V hlave sa nám vynára veľa tém, ktoré súvisia s prechodovým obdobím. Vidím, že je pre ženy prospešné rozprávať sa o tom, čo všetko sa odohráva na psychickej a fyzickej úrovni ženy a ako si s tým vieme poradiť, zorientovať sa v tom, v sebe. Často sa ženám v tomto období v živote mení veľa vecí vo vonkajšom prostredí a ak vieme, že je to prirodzené, sme pokojnejšie.  K tomu sa prelaďuje naše telo a my môžeme byť veľmi emočne rozkolísané, môžeme sa cítiť veľmi zle fyzicky, čo môže byť náročné ustáť v každodennom živote. Prechádzame separačným procesom s deťmi, vystupujeme z role matky, ktorá nám dávala zmysel a nevieme, čím vyplniť prázdne miesta, cítime prázdno. Možno sa odkrývajú partnerské problémy, ktoré sme nechceli vidieť alebo nemali čas riešiť. Možno hľadáme spôsob sebarealizácie a menia sa nám pracovné oblasti. Otvárajú sa témy rôznych vzťahov, ktoré potrebujú nové podnety, odchádzajú ľudia, ktorým sme dôverovali. Takéto je obdobie prechodu, plné zmien v nás a okolo nás.

Vnímame viac svoje telo, prelaďuje sa a ukončuje svoje reprodukčné obdobie a s týmto procesom sa objavujú zdravotné problémy a vynárajú sa témy našej ženskosti. Možno sme začali chudnúť alebo priberať, zajedať svoju prázdnotu, možno sa cítime osamelé, máme strach, smútok, depresie. Začíname si uvedomovať starobu, nevieme, čo bude ďalej a obávame sa. Máme veľa otázok, na ktoré potrebujeme nachádzať odpovede a vytvárať si nový koncept na život. Vítam vás na tejto zaujímavej a dobrodružnej ceste menopauzovým obdobím. Pre mňa je to cesta k novej kvalite života,

Články k téme: Menopauza v živote ženy I.   a Menopauza v živote ženy II.

Čo nám stretnutie prinesie ?

Spoločné zdieľanie toho, čo prežívame a otváranie tém, ktoré prináša obdobie menopauzy.

Pochopenie toho, čo sa deje na psychickej, fyzickej a emocionálnej úrovni ženy v období menopauzy. 

Vzájomnú podporu, skúsenosti a inšpirácie k zmierneniu príznakov.

Možnosti ako podporiť svoje zdravie, stravovaním, pohybom, elimináciou stresu.

Podnety ako zdokonaliť starostlivosť o seba a pomáhať telu v každodennej realite pri udržiavaní vnútornej rovnováhy.  

Zamyslíme sa nad tým, aký život máme a čo potrebujeme, aby sme našli zmysel, spokojnosť, šťastie pre ďalšie obdobie.

Zažijeme spolu krásny čas pre seba, vytvorime nové priateľstvá, vzájomne sa inšpirujeme.

POchopíme, čo všetko je v ženskom živote prirodzené a upokojíme sa:)

Kde: Hagia Sofia – oáza pre telo a dušu, KLincova 20. Bratislava

Kedy: Nedeľa/ 17. 2. 2019 od 10.00 do 17.00 hod.

Lektorka: Jana Almaja Vaculčiaková

Príspevok 54€

Zálohovou platbou 20€  potvrdíte svoju účasť a miesto na akcii. Zvyšok príspevku uhradíte na mieste.  Záloha je nevratná.  Týždeň pred akciou posielame prihláseným účastníkom, ktorí uhradili zálohu, bližšie informácie k akcii.

Prihlasujte sa, prosím, cez náš prihlasovací formulár. Záujem o účasť odporúčame potvrdiť platbou na účet: SK7909000000000402936872, počet miest je obmedzený vzhľadom na veľkosť priestoru. Do poznámky ku platbe, uveďte názov seminára a vaše meno. Ďakujeme.

Prineste si pohodlné oblečenie na pohyb. Symbol, predmet, ktorý vám pomôže porozprávať o tom, ako vnímate a čo pre vás znamená  obdobie menopauzy.  

Iné možnosti k programu

Ak máte záujem o túto tému a viete zorganizovať skupinu žien vo vašom meste, pokojne sa ozvite. Potrebujeme zabezpečiť priestor a skupinu žien. Na podmienkach spolupráce sa radi dohodneme osobne na tel čísle Jana Almaja Vaculčiaková +421907141509. Ďakujeme. 

Stretnutie môže mať formu prednášky/ 2 hod.

Môže to byť prednáška s pohybom a arteterapiou/ 3 hod.  

Môže to byť  jednodňový seminár,  ako ste si práve prečítali v popise.

K téme robím individuálne poradenstvo pre ženy, ktoré zatiaľ necítia potrebu byť súčasťou skupiny.

Tešíme sa na stretnutia s vami 🙂

 Lektori

Jana Almaja Vaculčiaková

Lektorka zážitkových seminárov a podporných skupín. Sprevádza ľudí na individuálnych stretnutiach. Vedie občianske združenie Súlad.

Viac o mne

 Kalendár stretnutí