Jednou z úloh lektora je vlastný osobný rozvoj, ktorý prinesie dostatok zručností k činnosti a odvahu kráčať bezpečne ďalej aj s pomocou výziev a obmedzení. Týmto stretnutím podporíme lektora/lektorku, talent, silné stránky, zdroje, o ktoré sa môže oprieť.
Lektor je človek, ktorý sebou vytvára prostredie, sprevádza alebo podporuje skupinu ľudí v súlade so zámerom, s ktorým skupina vznikla. Osobnosť lektora prechádza rôznymi vývojovými fázami, podľa toho, k čomu je lektor inšpirovaný jednotlivcami v skupine a aké je jeho zameranie. Myslíme si, že túto prácu môžeme robiť, ale pri jednotlivých situáciách prehodnocujeme svoj zámer, lektorské schopnosti, zručnosti a kvality, svoje schopnosti. Pre mňa je dôležité podporiť na začiatku práve lektora, ukázať mu jeho silné stránky, talent, o ktorý sa môže oprieť a hranice bezpečnej práce s ľuďmi, ktoré sa týkajú vzdelania, nadobudnutých vedomostí, osobných a sociálnych kompetencií.
Považujem takéto stretnutia s ľuďmi, ktorí môžu lektora podporiť za prínosné. Ľudia si vytvárajú príležitosť zdieľať skúsenosti s tými, ktorí sa rozhodli pre rovnakú prácu. Inšpirácie, ktoré lektorov v skupine posúvajú, sú darom. Ľudský rozvoj je neobmedzený. Inšpirácie, ktoré pomocou zážitku alebo tréningu transformujeme na skúsenosti, sú nástrojom pre lektorskú prácu a ľudia ich môžu využívať aj vo svojej každodennej realite.
Pre ľudí, ktorí túžia, premýšľajú, vytvárajú alebo už vedú podporné skupiny:
Lektor/lektorka – osobnosť, kvality , možnosti, talent a schopnosti. Bezpečie a rozsah a formy lektorskej práce. Stretnutie povedie lektora k vytvorenie vlastného spôsobu lektorskej práce s rešpektom ku schopnostiam, skúsenostiam, ku vzdelaniu, k hraniciam, o ktoré sa môže lektor bezpečne na skupinách oprieť. Ale povedie aj k rozšíreniu osobných hraníc , k vnímaniu zručností, ktoré potrebujeme nielen pri tejto práci ale aj v každodennom živote.
Na kvality, možnosti a zodpovednosť role lektora. Podporíme lektora, tým, že si bude môcť v bezpečnom prostredí trénovať a rozširovať svoje zručnosti a získavať podpornú spätnú väzbu. Prejdeme obmedzeniami, strachmi, neistotou a budeme vnímať vnútorné procesy lektora súvisiace s touto prácou. Porozprávame sa o možnostiach psychohygieny. Verím, že prinesiete svoje témy a rozšírime tým víkend o vaše otázky, názory, skúsenosti. Nadviažeme spoluprácu mezdi sebou.
Pozrieme sa na zámer lektorskej práce a predstavy, ktoré sa s nim spájajú. Prejdeme si svoje aktuálne možnosti aby sme bezpečne vytvorili časový plán a predstavu ukotvili v realite. Porozprávame sa o témach, ktoré si lektor trúfne v skupinách otvárať, zadefinujeme ich tak aby sa téma niesla v skupine k pozitívnej kvalite. Zadefinujeme si princípy bezpečia, podpory, zdravej a rešpektujúca komunikácie. Povieme si o cyklickom systéme vnímania skupiny, ktorý nám pomáha plynúť prirodzene v rytme času. Upozorníme na zdroje, o ktoré sa môžeme opierať a vytvoríme spoluprácu medzi účastníkmi – lektormi, ktorú budeme podporovať do budúcna.
Ak sa rozhodnete pre otvorenie podpornej skupiny a máte chuť ísť do tém hlbšie, po vzdelávaní Podporná skupina v každodennom živote sa môžete zúčastniť ďalších zážitkovo- vzdelávacích programov podľa vlastného výberu.
Minimálny lektorský príspevok na 2 dni: 180 €/ lektor, organizácia, občerstvenie, materiál k víkendu.
Každý seminár prináša 15 hodín aktívnej práce s témami. Manuál na vytváranie podporných skupín, inšpirácie k hrám, zážitkové učenie sa, trénovanie zručností, rozhovory, individuálny prístup podľa potreby, odpovede na vaše otázky, vytvorenie bezpečne formy pre vašu prácu so skupinou, overenie si zručností,
Prihlasujte sa, prosím, cez náš prihlasovací formulár alebo mailom. Vyplníte záväznú prihlášku a záujem o účasť potvrdíte zálohovou platbou 100€ na účet: SK7909000000000402936872. Do poznámky ku platbe uveďte názov seminára a vaše meno. Zvyšok hradíte na mieste. Ďakujeme.
Prihlásených účastníkov vždy kontaktujeme týždeň pred akciou a posielame bližšie info.
Doplňujúce informácie :
Čo sú podporné skupiny?
Stretnutia pre ľudí, ktorí potrebujú podporu pri činnosti, ktorej venujú pozornosť.
S podpornými skupinami sa stretávame už v detstve v rodinách, v školách, pri stretnutiach s priateľmi.
V dospelom veku môžeme pomocou stretnutí v skupinách rozširovať sociálne prostredie, získavať nové vedomosti, skúseností alebo zručností, riešiť aktuálne problémy. Ľudia, ktorí skupiny tvoria alebo vyhľadávajú majú väčšinou aktívny prístup. Spája ich podobný zámer, záujem o osobnostný rast, o posúvanie pracovných procesov, o život v harmónii, o spoluprácu na projektoch, o prijímanie odlišností, o spoznávanie nových vecí, o učenie sa, tvorenie alebo relax. V podporných skupinách sa môžu stretávať ľudia, ktorí prechádzajú náročnými životnými obdobiami a hľadajú podporu, inšpirácie a nové možnosti pre otvárajúcu sa fázu života. Alebo ľudia, ktorí majú potenciál priniesť do spoločnosti niečo nové a hľadajú spôsoby ako svojou iniciatívou osloviť širšie prostredie. Dôvodov na vytváranie podporných skupín môže byť naozaj veľmi veľa.
Podporná skupina je jednou z možností ako sa prirodzene otvárame iným a zároveň sa vzdelávame pomocou zdieľania skúseností a vzájomného šírenia vedomostí a ľudskej múdrosti. Pritom sme všetci súčasťou podporného, rešpektujúceho a inšpirujúceho prostredia, ktoré spolu vytvárame a prejavujeme sa v ňom tak, ako dokážeme. Odovzdávame a zároveň prijímame. Sme si navzájom užitoční, rovnocenní a máme tendenciu smerovať svoj život k lepšiemu.
Podporné skupiny boli témou mojej záverečnej práce na Pražskej vysokej škole psychosociálnych štúdií. Môj záujem o prácu so skupinami sa neustále prehlbuje, vidím význam vo vytváraní skupín v prostredí. Pre mňa ako lektorku je dôležité poznať základné zručnosti v práci s ľuďmi. Tvoriť prostredie, kde vzniká podpora, bezpečný priestor pre všetkých, dôvera a zdieľanie, rast a nové možnosti.
Rada podporím lektorov v ich rozhodnutí pracovať s ľuďmi tak, aby sa vo svojej práci cítili bezpečne a príjemne. Spájam lektorov a lektorky podporných skupín, ktorí sa môžu v rámci podporných stretnutí vzdelávať, inšpirovať, spolupracovať, trénovať svoje zručnosti, stretávať sa a zdieľať svoje získané skúsenosti.
Myslím, že tieto stretnutia sú aj pre ľudí, ktorí chcú rozvinúť svoje schopnosti a zručnosti aby vedeli lepšie komunikovať v každodennej realite, prejaviť sa v skupinách ľudí/možno aj vo svojej rodine, cítili sa sebavedomejšie, istejšie, prirodzenejšie.
Som lektorka podporných skupín a zážitkových seminárov. Sprevádzam ľudí na individuálnych stretnutiach. Vediem občianske združenie Súlad.
Viac o mne